Ruszyła 2. edycja programu KPT ScaleUp
Krakowski Park Technologiczny wybrał uczestników 2. edycji programu akceleracyjnego w obszarze Industry 4.0 i smart city. Przez następne 3 miesiące 12 startupów będzie pracować nad „przyspieszeniem” swoich biznesów z uznanymi ekspertami i dużymi przedsiębiorstwami.
Z KPT ScaleUp oprócz Budimex SA współpracuje już 12 dużych firm, które są potencjalnym poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań. Przez cały czas trwania programu uczestnicy oprócz wsparcia partnerów projektu i doradztwa ekspertów – mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 200 000 zł.
– Nie potwierdziły się obawy, że po pierwszych rundach akceleracyjnych w Polsce zmniejszy się podaż dobrych projektów. Przeciwnie, w puli blisko 100 zgłoszeń, jakie wpłynęły do nas tym razem, było naprawdę sporo świetnie przygotowanych start-upów – mówi Bartosz Józefowski koordynujący program.
Uczestnicy 2. edycji:
Amage Systems: oferuje system informatyczny do operacyjnego zarządzania inwestycjami przemysłowymi. Produkt dedykowany jest dla generalnych wykonawców, kontraktorów EPC oraz firm instalacyjnych i pozwala na bieżącą kontrolę prac na budowie i równoczesne tworzenie dokumentacji.
Cervi Robotics: oferuje Drone Nest, który jest pierwszym na świecie autonomicznym garażem dla dronów przemysłowych. Produkt pozwala na przechowywanie maszyn w trudnych warunkach atmosferycznych, autonomiczną wymianę akumulatorów, zdalne sterowanie oraz wymianę zebranych przez drona danych z chmurą.
GetAnna: oferuje produkt usprawniający proces sprzedaży w branży nieruchomości. Sztuczna inteligencja o imieniu Anna, wspierana przez pracowników, odpowiada na wszystkie zapytania pochodzące z formularzy kontaktowych do 5 minut, zwiększając tym samym szanse konwersji nawet 21-krotnie.
Insignes Labs: oferuje materiał antymikrobiotyczny przeznaczony do ochrony produktów z tworzyw sztucznych, farb i silikonów. Materiały uszlachetnione dodatkiem uzyskują nową jakość oraz funkcjonalność, która pozwala na dłuższe zachowanie higieny i estetyki finalnych produktów.
IOT System: oferuje produkt o nazwie Movstat, dedykowany dla zarządców miejsc publicznych (np. lotnisk, sklepów, dworców, budynków administracji publicznej). System analizuje anonimowe dane pochodzące z kamer video, dostarczając na ich podstawie informacji na temat ilości osób, ich zachowań i sposobu poruszania się np. na terenie lotniska.
Locky: oferuje produkt umożliwiający zdalną kontrolę zamknięcia zamka w drzwiach. To niewielkie urządzenie nakładane na klucz sprawia, że informacja o stanie zamka (np. próbie jego otwarcia czy pozostawieniu w nim klucza) dostępna jest w telefonie użytkownika.
Optical Electronics: produkuje inteligentne lampy, które pozwalają na znaczącą redukuję kosztów zużycia energii elektrycznej. Oprawy, dzięki innowacyjnym sensorom, maksymalnie wykorzystują światło naturalne, płynnie uzupełniając je do wybranej, najbardziej korzystnej ilości luksów.
QuickerSim: oferuje oprogramowanie do komputerowych obliczeń przepływu płynów i ciepła (CFD), dedykowane dla firm inżynierskich i uczelni. Produkt pozwala wielokrotnie przyspieszyć proces projektowania i obniżyć jego koszty. Narzędzie jest zintegrowane z MATLABem.
Shapespark: oferuje rozwiązanie dla firm prezentujących klientom wizualizacje swoich produktów, np. budynków, wnętrz, mebli czy oświetlenia. Aplikacja służy do tworzenia realistycznych, interaktywnych wizualizacji 3D oraz ich prezentacji w przeglądarce (bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania) i w wirtualnej rzeczywistości.
Smart Schedules: informuje pasażerów o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów i tramwajów, bazując na aktualnym położeniu pojazdów (sygnał GPS) oraz natężeniu ruchu. Dane na temat najszybszych połączeń między wybranymi miejscami dostępne są w Google Maps, dzięki czemu nie potrzeba instalacji dodatkowej aplikacji. Usługa dedykowana jest dla miast i operatorów transportu publicznego.
TMA Labs: koncentruje się na automatyzacji procesu produkcji okien. TMA Labs wykonuje projekty i finalne maszyny do obróbki profili okiennych oraz integruje je z istniejącymi liniami produkcyjnymi.
ZEME Technologies: rozwija platformę dedykowaną dla wytwórców i odbiorców odpadów. ZEME przejmuje od klientów przemysłowych całość zadań związanych z gospodarką odpadami – od porównywania cen, przez nadzorowanie odbiorców, po rozliczenia z recyklerami.
O programie:
KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce. Partnerzy programu: jak Kraków Airport, EC Grupa, ASTOR, Budimex, ES-SYSTEM, Fideltronik, Oknoplast, Protech, Radionika, Siemens, Supersnow, Syntaj czy Woodward.
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.